top of page

Birlikte hayal etmeye başlasak?

Bence erkeklerin hikayesi değişmediği sürece kadınların hikayesinin daha fazla değişmesi zor. Hepimiz, kadın-erkek rollerindeki değişimin farklı bir evresindeyiz, şüphesiz.

Ama her kadının gerçekliği öyle olmasa da şu an bu ülkede birçok kadın okuyabilir, hem kariyer hem çocuk yapabilir. Nil onun şarkısını bile yaptı, genç kadınlar bu mesajı alıp dans ederek kemiklerine kadar işlediler.

Kadınlar için neler mümkün? Bunu herkes heyecanla hayal ediyor, başarılı örnekler tahtaya çıkartılıp bütün sınıfa gösteriliyor, ‘işte kızım bak, o yapmışsa, sen de dizini kır ve yapasana!’ deniyor.

Ya peki oğlanların hikayesi?

Erkeklerin hikayesi de değişmeye başladı. Ama onlara dair verilen örnekler çok daha nadir. Reklamda çamaşır yıkayan erkekler pek görülmez.

Neyse ki, artık bez değiştiren ve bulaşık yıkayan yeni baba modeli çıktı. Yıllar boyunca vizyoner kadınlar bunu hayal etti, ‘mümkün değil’ diyenleri hiç dinlemeden, bu hayali kaf dağının öte tarafından bu diyara çektiler. Artık köpüklü kahve yapabilen erkek bir gerçek, biliyorum henüz her evde yok, ya da her evde istenmiyor, ama evimde var, şükür.

Ne ara değişti onların hikayesi, onlar bile tam anlamadılar, o nedenle bazıları hala çocuğunun tırnağını kestiği için bile dev bir alkış kopmasını bekliyor, ama geçer.

Peki şimdi?

Şimdi birlikte daha da geniş bir hikaye hayal edelim!

Bana sorsanız iki bezden birini değiştirmek, ekmek yapmak, çamaşır asmak da yetmez, ben sadece evde yapılacacakları değil, evde ön görülecek ve hissedilecekleri paylaşmak isterim.

Birlikte hayal edelim: yanlarında ‘nolur nolmaz’ ıslak mendil taşıyan, çarşaf değiştirmekle kalmayarak delinmiş eski çarşafı yırtıp ondan temizlik bezi yapan, sadece acıktığı anda düşünmeyip üç gün sonra yapılacak yemeğin malzemesini alan, hatta iş bölümü organize eden, ’ben süpürürüm sonra fırsatın olunca sen silersin’ diyen bir baba. Haydi başladık, iyice dalalım: sert disiplin yerine empati kuran, hediye oyuncaklar yerine, birlikte zaman armağan eden bir baba da mümkün.

Herkes cesur, asi, güçlü kızlar hayal ediyor, kim onlarla yürüyebilecek erkekleri, bırak yetiştirmeyi, en azından hayal ediyor? Zamanı geldi, başka neler mümkün? Onu birlikte hayal etmeye başlasak?

80 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page