top of page

Evden Anlatma Okulu'na katılabilirsin.

"Anlatmazsam çatlarım" diyorsan, içindeki hikayeciyi uyandırma zamanı geldi. Hepimiz hikayeciyiz ve iz bırakan bir iletişim sanatı olan "anlatıcılığı" geliştirmek mümkün. 

Sahneden okullara, şirketlerden kafelere, hastanelerden huzurevlerine ve festivallerden yoga kamplarındaki ateş başına kadar masallarımı anlattım. Canlı anlatmanın yanısıra kitaplarımda, radyoda ve youtube kanalımda da masallar paylaştım. 

Deneyimimden öğrendiğim her şeyi 2009’dan beri düzenlediğim atölyelerimde masal anlatmak isteyenlerle paylaşıyorum. 

Atölyelerim binlerce katılımcının müthiş merakıyla zenginleşti. Şimdi bu deneyime evinizden, video ve zoom derslerle katılabilirsiniz. 

Atölyeler:
- Kendimi nasıl dinletirim?
- Başka masallar mümkün!
- Masalların aynasından kendine bak!
- Yaratıcılığını coştur, bir hikaye uydur!

Her atölye, 4 video ders ve

4 canlı, interaktif zoom dersinden oluşuyor, toplam 10 saat eğitim. Video dersler atölye süresince izlemeye açık olacaktır.

Zoom buluşmaları sizin için en yüksek verim düşünülerek

kayıt altına alınmamaktadır.

Ayrıca daha da derinleşmek isteyenlere okuma listesi ve

ödev uygulamaları da var! 4 atölyeyi de tamamlayan

katılımcılara katılım belgesi düzenlenecektir.

Eğer,

 • Sahnede, evde veya okulda masal anlatmak istiyorsanız

 • Yaratıcılığınızı güçlendirmek istiyorsanız

 • İletişim becerilerinizi güçlendirmek istiyorsanız

 • Yazarlıkta farklı bir yaklaşımla büyümek istiyorsanız

 • Yeni bir sanat keşfetmek ve oynamak istiyorsanız

 

Bu atölyeler sizin için!

Anlatma sanatı, tiyatro, doğaçlama, modern palyaço sanatı, yoga, mindfulness, sanat terapisi ve şiddetsiz iletişim alanlarında aldığım eğitimlere, deneyimlerimi de katarak özgün bir anlatma yöntemi yarattım. İster gündelik hikayeler anlatmak, ister geleneksel masalları yorumlamak ya da yazdığınız hikayeleri anlatmak için olsun, bu yöntem size kendi gür ve yaratıcı sesinizi bulmada yardım edecek.  

Atölyeler her seviyeye uygun. Videolarda anlatma sanatı hakkında bol bol bilgi edinebilirsiniz. Online zoom atölyelerde, uygulamalı bir yöntemle adım adım kendi repertuarınızı oluşturacak ve sağlamlaştıracaksınız ve en önemlisi kendi özgün anlatıcı sesinizi geliştireceksiniz. 

Amacım anlatıcılığa ilk adımını atanların bu yola güvenle ayak basması ve hali hazırda masal anlatanların da seslerini geliştirmek için yeni yollar ve ilhamlar keşfetmesi. 

eğitim içerik

"Anlattıkların, dinleyicinin gözünde canlansın."

Anlatmak, başka birine bir şey hissetirme sanatıdır.Bu atölyede hikaye anlatmanın gücünü keşfedeceğiz. İster masal anlat, ister toplantı odasında bir hikaye olsun, anlatıcılarda fark yaratan bir güç var.

 

Bu atölyede anlatıcıların seslerini nasıl güçlendirdiklerini kefşedeceksiniz. Uygulamalarla "söylemekten" "anlatmaya" geçeceksiniz. Daha net ve etkin bir şekilde anlatmak isteyen herkesi bekleriz. 

Ders programı:

 1. hafta: Sıradan hayatlardan, sıradışı hikayeler örmek

 2. hafta: Hissedersen hissederler. 

 3. hafta: Anlatıcılıkta doğru hızı bulmak

 4. hafta: Hikayelere renk vermek.

Her hafta 1 video ders + 1 tane 2 saatlık zoom ders.

Eğitim 4 hafta sürüyor. Toplam: 10 saat eğitim.

"Geleneksel masallara yeni bir ruh üfleyelim."

Anlatabilmek yetmez, bir de anlatacak bir masal bulmak lazım. Sevdiğin masalı bulduktan sonra, onu hatırlamak, yorumlamak ve onunla demlenmek gerek. Judith'in geliştirdiği metodu sizinle paylaşıyor.

Her uygulamalı derste farklı masallar keşfedeceksiniz ve her masala farklı bir çalışma ile yaklaşacaksınız. Bu sayede bir masalcının çalışma yöntemleriyle tanışacaksınız. Masal anlatmak, masal okumak değildir bu sanata dalmaya hazır olun. 

 

Ders programı:

 

1. hafta: Eski köye yeni adet: Geleneksel masallardan kendi versiyonunu yaratmak.

2. hafta: Nabza göre şerbet: Küçüklere ya da büyüklere hangi masal anlatılır.

3. hafta: İpin ucunu kaçırma: Uzun masalları hatırlamak ve anlatmak

4. hafta: Zincirleri kırma: Zincileme masallar anlatmak. 

Her hafta 1 video ders + 1 tane 2 saatlık zoom ders.

Eğitim 4 hafta sürüyor. Toplam: 10 saat eğitim.

Atölye: 

Masalların aynasından kendine bak

"Masalları anlamak, kendine yaklaşmaktır."

 

Masallar bize bir ayna tutuyor.Masal anlatabilmek için onları iyi tanımak lazım. Müthiş olan o ki, masallarla tanışık olayım derken kendimize daha da yakınlaşıyoruz. Bu atölyede masalların simgesel dilinden, kendi gölgemize kadar gezeceğiz. Klasik masallardan uygulamalarla masallara bir daha aynı gözle bakmayacaksınız. 

Ders programı:

 1. hafta: Masalların ormanı: Tehlikeli mi iyileştirici mi?

 2. hafta: Masalların dili: Simgeler ve arketipler

 3. hafta: Masalların aynası: Kahramanın yolculuğu. 

 4. hafta: Masalların gölgesi: Özgürlüğün yolu.

Her hafta 1 video ders + 1 tane 2 saatlık zoom ders.

Eğitim 4 hafta sürüyor. Toplam: 10 saat eğitim.

Atölye:

Yaratıcılığını coştur,
bir hikaye uydur!

"Yaratıcılığını açan hayatına can katar."

Bu atölye, yaratıcılığımıza vitamin olacak! Her konuda saniyeler içinde bir masal uydurabileceksiniz. Masal anlatmak bir doğaçlama sanatı. O nedenle masalcıların hızlı düşünerek yeni hikayeler örebilmeleri veya eski hikayelere yeni sonlar hayal edebilmeleri gerek. Öğretmenler, ebeveynler, yazarlar veya daha yaratıcı olmak isteyen herkesi bekleriz. 

 

Ders programı:

 1. hafta. İçimizden masallar.

 2. hafta: Kalıptan çıkan masallar.

 3. hafta: Çağımıza ait masallar

 4. hafta: Uçlardan gelen masallar. 

Her hafta 1 video ders + 1 tane 2 saatlık zoom ders.

Eğitim 4 hafta sürüyor. Toplam: 10 saat eğitim.

Calendar

Takvim:

Pazartesi Akşamları saat 20:30-22:30

Kendimi nasıl dinletirim?  

Pazartesi: 23 Ekim - 13 Kasım

Başka masallar mümkün!

Pazartesi: 27 Kasım - 18 Aralık

Masalların aynasından kendine bak!

Pazartesi: 8 Ocak - 5 Şubat

Yaratıcılığını coştur, bir hikaye uydur!

Pazartesi: 19 Şubat - 11 Mart

Anlatma Okulu'nu Anlatıyorlar...

Judith'in hemen hemen tüm  programlarına katılmış biri olarak diyebilirim ki: henüz tanışmadığınız kendiniz ile tanışmaya hazır olun!

Renan Tavukçuoğlu

Dikkat edin! Anlatma Okulu kalıcı hayaller oluşturabilir.

Elif Küçükparlak

Judith’le geçirdiğim en kısa zamanda bile, bir şey öğrenirim ben. kursuna gittiğimde, hikayeler tatlandı, canlandı, kokuları, çıkardıkları sesleri oldu. iyi ki arkadaşım ve iyi ki paylaşıyor bildiklerini.

Nil Karaibrahimgil

Yaşamımın en büyük “iyi ki”lerinden biri Judith’in bütün atölyelerine katılmış olmak. Başlangıçta amacım masal yazmak ve anlatmak olsa da sonraları büyüleyici bir yolculuğa çıktığımı fark ettim. O güne kadar hiç bilmediğim, büyük bir dönüşümün tohumlarını attım, suladım, yeşerttim, büyütüyorum.  Judith’le anlatma sanatının inceliklerini öğrenirken yaşamın incelikleri de sıcacık bir battaniye gibi sarıp sarmalar, iyileştirir, şaşırtır ve coşturur._

Latife Tunç

Sözün  dünyayı değiştireceğine inanan biriyseniz bu eğitim masalların kadim kapısından geçmek için çok değerli bir fırsat. Judith gibi bir yoldaşla masalların bambaşka yüzleriyle karşılaşacaksınız. Bu eğitim sizi sadece masallarla değil, kahraman "kendiniz" ile de buluşturacak. Ve emin olun bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak :) E hadi o zaman! 

Mine Gür Atalay

Sevgili anlatma okulu Judithle başladığımız bu yola masal anlatmayı öğrenmek için çıkmıştım ama eğitim bana adeta terapi oldu. Judith in bize sorduğu sorularla içsel bir yolculuğa çıktım. Kullandığı yazı yazdırma yöntemleri ve diğer uygulamalar çok farklı deneyimlerdi. Uygulama için yapılan odalarda hiç tanımadığımız insanlarla tanışıp sohbet etmekte unutulmazdı. Emeklerinize sağlık. 

Çiğdem Çavdar

Pandemi zamanina dair anlatilabilecek güzel şeylerden ne vardı diye sorarlarsa bir gün; uzakları yakın eden “zoom” uzerinden katıldığım anlatma okulu derim! Hatta “Bir varmış, iyi ki varmış” diye başlayacağım bir hikaye olur bu. Judith Libermann’dan katılımcılarına kadar sanal dünyadan gercek dünyaya uzanan bu duygu geçidini dizerdim anlatacağım hikayeye boncuk boncuk. İste böyle basladı yol durduğum yerde diye de devam ederdim sonra. Gerçekten 4 atölye çalışmasının da hangi ara gectiğini hiç anlamadım. Çok teşekkürler.

Servet Vollmann-Yilmaz

Siz, bizim için oradaydınız, bizimleydiniz. Bize kendimizi ifade etmemiz için açtığınız alanlar olsun, sizin görüşlerimize gösterdiğiniz büyük ilgi olsun çok keyifli, bol öğrenmeli dersler geçirdik. Radyodan tanıdığım Judith'in ne kadar dolu taşkın bir kişiliği olduğuna kanlı canlı tanık oldum. Bizlerle paylaştığınız her bir bilgiyle masallar konusunda ufkum daha da genişledi.

Elif Ayber

Anlatma okuluna katıldıktan sonra yavaşlamanın yaşamdaki değerini fark etmeye başladım.Güneşin kaybolmaya başlarken kuşların seromonisini,rüzgarın kayboluşa duyduğu susuşu,ağaçların dimdik kımıltısız duruşlarını gördüm.Hayallerim gerçeklerle yer değiştirdi.Artık masalların büyüsü ile yol alıyorum. İyi ki çağırdı beni masal, iyi ki Judith ile kesişti yolum.

Semra Özdemir Tamyürek

Ve sen ey yolcu, Anlatma Okulu’nun kapısında bekliyorsan, kalbinin sesi; “gözlerin kapalı, adımını at o eşikten” diyorsa, sana sadece “hoş geldin!”derim. 

Çok hoş geldin

Öykü Tekşen

Testimonials
bottom of page